Słoneczny ogród w Łodzi


  Projekt i realizacja ogrodu z 2019 roku.

  Powstał ogród miłośników motoryzacji, sportu i słońca i spotkań towarzyskich.

  Właściciel jest miłośnikiem motoryzacji; powstał więc obszerny podjazd mogący pomieścić kilka aut. Jest również aktywnym miłośnikiem sportów; w tym gry w golfa. Od początku wiedzieliśmy zatem, że ważnym elementem w ogrodzie będzie rozległa przestrzeń murawy umożliwiająca codzienne treningi.

  W części rekreacyjnej ogrodu powstało kilka tarasów, które docelowo będą spełniały szereg funkcji: taras jadalniany, taras z wbudowaną wanną jacuzzi, drewniany taras do kąpieli słonecznych, placyk żwirowy z paleniskiem; w najbliższym czasie zbudowany zostanie bar z hokerami do wieczornych spotkań z przyjaciółmi.

  Ważnym wizualnym momentem jest ogród frontowy z formowanymi w bloki okazałymi cisami. W założeniu projektowym ważne były osie widokowe i linie proste podkreślone formowanymi żywopłotami cisowymi oraz z irgi błyszczącej i niskie obwódki z żywotników, które będą cięte w bloki. Aby przełamać płaską przestrzeń i dodać efektu przytulności, wybudowaliśmy wyniesione rabaty roślinne w donicach z białych bloczków betonowych, w których posadzone zostały soliterowe kaliny japońskie i trzmieliny oskrzydlone bardzo ozdobne o każdej porze roku. Konstrukcję roślinną uzupełniają trawy ozdobne oraz kwitnące byliny.

  Do tej pory bardzo zajęci właściciele spędzający niewiele czasu w domu i ogrodzie, w momencie wybuchu pandemii docenili nowe, świeże założenie ogrodowe. Po kilku miesiącach pracy zdalnej pojawiły się potrzeby; aktualnie jesteśmy na etapie dobierania bryły zbiornika wodnego, który przyniesie przyjemny mikroklimat oraz zapewni możliwość kąpieli ptakom.