Ogród z lasem wierzbowym i własnym zejściem do rzeki.  Przed

  Po

  Ogród z 2014 roku. Wyzwanie projektowe ze względu na zastany malowniczy krajobraz. Jak zaprojektować taki teren aby spełniał oczekiwania Właścicieli nie niszcząc jego pierwotnego uroku?

  Ponieważ główne walory wizualne skupiały się na poziomie „0” (powierzchnia trawnika, oczko wodne, zejście do rzeki) oraz wysoko nad ziemią gdzie pojawiają się liście (las wysokich wierzb), postanowiliśmy urozmaicić i rozjaśnić przestrzeń na poziomie wzroku poprzez zastosowanie białych  elementów małej architektury (drewniana altana kryta strzechą, pergole na pnącza).  Znajdujące się na pierwszym planie białe elementy drewniane skupiają wzrok. W tylnej części ogrodu zbudowaliśmy część gospodarczą gdzie w zieleń wpisaliśmy duży domek ogrodnika oraz rozległy kompostownik.

  Przestrzeń została podzielona na trzy strefy wypoczynkowe. Pierwsza będąca sercem ogrodu zlokalizowana jest na owalnym tarasie przy domu. Szerokie drewniane stopnie z wbudowanym oświetleniem służą w sezonie letnim jako siedziska. Taras został przedłużony o pomost nad oczkiem wodnym. Druga strefa wypoczynku została zaprojektowana wśród drzew. Do drewnianej altany prowadzi zaprojektowana po łuku ścieżka. To miejsce przeznaczone na spotkania weekendowe spotkania ze znajomymi oraz oaza spokoju dla właścicieli w tygodniu. Trzecią strefę zlokalizowaliśmy tuż za prywatną furtką prowadzącą do rzeczki. Przy starej wierzbie podwiesiliśmy pomost drewniany. To jedyna ingerencja w krajobraz stworzony przez naturę.

  Do budowy ogrodu użyliśmy naturalnych materiałów (łupek tatrzański, kamień rzeczny, drewno, stal). Ogród zmienia się w ciągu roku poprzez zaprojektowane duże grupy krzewów kwitnących w chłodnych odcieniach błękitu, różu i fioletu oraz przebarwiające się jesienią na pomarańczowo i czerwono krzewy ozdobne z liści. Do ogrodu zaprosiliśmy ptaki projektując krzewy o jadalnych smakowitych dla nich owocach.